Indonésie není země jako každá jiná. Indonésie je naprosto vyjímečná. Největší ostrovní říše, která se rozkládá na 13677 ostrovech (6000 z nich je obydleno). Od západu k východu měří přes 5000 km a od severu k jihu 1770 km. Podobné je to i s obyvateli. Oficiálně žije v Indonésii přes 202 miliónů obyvatel, což znamená, že Indonésie je čtvrtá nejlidnatější země na světě. Neskutečný etnický a náboženský mix. Každý ostrov je úplně jiný. Přejedete mořský průliv mezi ostrovy a je to jako se dostat do jiného světa. Toto všechno dělá Indonésii turisticky neskonale zajímavou.
Na této výstavě se chceme zastavit na místech, která nám přišla při návštěvě Indonésie zajímavá. Podíváme se jak na místa historicky zajímavá, tak i na zajímavá a pro nás exotická etnika. Podíváme se na momentky z běžného života tak i za úplnou exotikou.
Ať se Vám naše výstava líbí.
Borobudur - jedna z nejúžasnějších Buddhistických památek Jihovýchodní Asie. Ohromná kamenná pyramida tyčící se k nebi z malého kopci uprostřed rýžových polí pláně Kedu. Místo, které při návštěvě Indonésie nesmíte minout.
Prambananské chrámy jsou jedny z nejlepších ukázek hinduistické historie Jávy. Všechny chrámy v Prambananské oblasti byly postaveny mezi 8 a 10 stoletím našeho letopočtu, kdy jihu Jávy vládli buddhističtí Sailendras a severu Jávy vládli hinduističtí Sanjayas z dynastie Mataram.
Ostrov Bali je v Indonésii vyjímečný. Ať už tím, že je to nejvíce turisticky navštěvovaný ostrov, tak hlavně tím, že jeho obyvatelé jsou hinduisti. Vypadá to, že hinduismu je podřízen chod celého strova. Jede-li hinduistické procesí, tak se kvůli němu zastavuje doprava. Je-li hinduistický svátek, tak se nepracuje, ale slaví. A že zde hinduisté těch svátků mají.
Komodský dragoun (Varanus komodoensis) bude zřejmě největší žijící ještěr na světě. Není to žádný drobeček - dorůstá až tří metrů a vážit může až sto kilogramů. Rozhodně to také není žádna neškodná ještěrka. Komodský dragoun (místními nazýván ora) je masožravý a je schopen napadnout a zabít i člověka.
Kawah Ijen není jen další z mnoha sopek, kterých je Indonésie plná. Kromě toho, že to je sopka činná (kouří se z ní), je to místo, kde se unikátním způsobem těží přírodní síra. Nejenom že způsob těžby je unikátní, je ale i velice náročný a pro těžaře určitě i nebezpečný.
Papua (dříve nazývaná Irian Jaya) je nejvýchodnější provincie Indonésie a zabírá západní polovinu ostrova Papua Nová Guinea. Při příjezdu do pobřežních osídlených oblastí nepůsobí příliš atypicky - vypadá celkem jako jiná místa Indonésie. Až na přítomnost místních papuánců, kteří vypadají jak australští aboridžinci. S rysy Indonésanů, kteří patří mezi asiaty, toho společného příliš nemají.
Kalimantan už dávno není tím divokým ostrovem plným džungle divokých Dayaků. Honba za neskutečným přírodním bohatstvím tento ostrov neskutečně změnila. Kromě dřeva, které se zde těží neskutečným tempem, se zde těží ropa, uhlí a také zlato a drahokamy. V blízkosti vesnice Cempaka v jižním Kalimantanu se nacházejí diamantové doly, kde těžba probíhá již více než 100 let a de facto stále stejným tradičním a primitivním způsobem.
Orangutani jsou jedinými zástupci lidoopů, které je možno spatřit mimo Afriku. V současné době je možno orangutany spatřit pouze na Sumatře a na Borneu. Jsou největšími lidoopy a mohou dosáhnout váhy až 90 kg. Třebaže některá jejich gesta a pohyby vypadají vyloženě lidsky, podle vědeckých výzkumů jsou z lidoopů člověku nejvzdálenější.
Indonésie je největší ostrovní říše. Celkem 6000 ostrovů z cca 13000 v celé Indonésii je obydleno. Z toho plyne, že naprosto dominantní úlohu zde má lodní doprava. Jak jinak se mezi ostrovy dopravit než lodí po moři. Lodí zde můžete vidět stovky a všech možných typů a tvarů.
Siberut je malý ostrov, který se nachází jižně od Sumatry. Třebaže je tak blízko civilizované Sumatře, tak se tam vyvinula a do dnešních dní zachovala unikátní kultura místního kmene Mentawajců.
Kalimantanem se nazývá Indonéská část ostrova Borneo. Mimochodem, Borneo je třetí největší ostrov na světě. Původní obyvatelé, kteří na Kalimantanu žili a žijí, se nazývají Dayakové. Z etnografického hlediska se Dayakové dělí na mnoho kmenů, které se lišili svými zvyky a kulturou. Mezi nejznámější patří kmeny Iban, Kayan, Kenyah, Punan, apod.
Banjarmasin je největší město jižního Kalimantanu. Na indonéské poměry se jedná o město atypické. Z větší části se rozkládá v síti říčních kanálů, které z velké části ovlivňují život obyvatel. Není mnoho měst, kde z domečku můžete jít rovnou do řeky, kde na nákup místo autobusem jedete loďkou a nenakupujete v kamenné obchodě, ale na plovoucím trhu. Však se Banjarmasinu také říká Indonéské Benátky.
Indonésie je typickou asijskou zemí a proto je zde hlavním pokrmem rýže. Místní jedí rýži třikrát denně a nedokáží si představit, že by jedli něco jiného. Podle své movitosti buď jedí rýži jen samotnou a nebo se zeleninou či s různými kari omáčkami a s masem či rybami. Z rýže zde vyrábějí i rýžové nudle. V Indonésii se můžete setkat jak s bílou rýží známou u nás, tak i s černou (prý lepší než bílá) a s červenou (prý nejlepší).
Běžný život má v Indonésii naprosto odlišný rytmus než život u nás. Pouhé procházení městy přináší spoustu překvapení a úsměvných momentů. Většinu jídla a ovoce zde člověk koupí na trhu. Když se potřebuje po městě rychle někam dopravit, tak je k dispozici kolo-rikša, zde nazývaný becak. Nejlepší a nejednoduší koupelna je v řece, tak je možné spatřit, jak se zde místní radostně myjí.
Indonésie leží v tropickém pásu. Tomu odpovídá i exotická flora, kterou zde můžeme vidět. Všude je neskutečné množství barev, vůní. K vidění jsou jak květiny u nás známé ze skleníků tak i květiny naprosto unikátní.
Autoři vystavovaných fotografií jsou Zuzana a Michal Šochovi. V Indonésii strávili celkově 5 měsíců, kdy navštívili většinu Indonéských provincií. Fotografie z dalších cest a cestopisy naleznete na adrese cestovani.kamdata.com. Kontakt: cestovani@kamdata.com.