A také země dřeváků, větrných mlýnů, kol a vodních kanálů. I tak by se dalo charakterizovat Nizozemsko (Holandsko). Na jedné straně království, na druhé straně moderní a tolerantní Evropská země kousek od České Republiky. Nizozemsko je oblíbenou turistickou nejen díky dobré dostupnosti z ČR, ale i tím, že má turistům co nabídnout.
Ti z vás, kteří vyrazí na kole, se budou cítit jako v ráji. Díky své rovině je doprava na kole po celém Nizozemsku velmi rozšířená a můžeme skoro říct, že cyklista je zde pánem situace. Mnoho cyklistických stezek včetně velkých měst je zde na denním pořádku. Řidiči automobilů jsou zde k cyklistům velmi tolerantní a dávají si maximální pozor, aby cyklistům nevjeli do cesty. Říká se, že když dojde ke srážce auta s cyklistou, vždy za to může řidič. Nedával dostatečný pozor. Kola najdete zamčená všude možně a tak jak u nás známe parkoviště na auta, mají v Holandsku parkoviště na kola. Běžte se podívat v Amsterdamu k hlavnímu vlakovému nádraží a nebudete se stačit divit, co tam kol parkuje.
Když už jsme u toho Amsterdamu, je třeba se zmínit o Nizozemské toleranci. Ta je vyhlášená po celém světě a pro mnoho turistů lákadlem návštěvy. Amsterdamské kavárny jsou legálním místem konzumace lehkých drog a tzv. Red Light District nabízí zase služby erotické. V mnoha konzervativních zemích věc nevídaná. Amsterdam nejsou jen drogy a rozkoš. Vodní kanály zvou k projížďce po městě, kdy se návštěvním může kochat typickou nizozemskou architekturou – uzoučké několikapatrové domy, které vypadají jak domečky pro panenky. Tak úzkým a miniaturním dojmem působí. Každý dům má pod střechou otvor, kudy se dá prostrčit kladka, která se používá pro stěhování nábytku. Pěkně oknem, úzkými chodbami prý není šance něco do patra vůbec dostat. V Amsterdamu se můžeme setkat i s dalším typickým rysem a tím je obliba květin. Vždyť tulipán patří mezi symboly Holandska. Na květinovém tržišti v Amsterdamu můžete v dnešní době koupit nejenom tulipány, ale květiny jaké vás napadne. Obecně je v Nizozemsku obchod s květinami velmi živý a jedná se o důležitý vývozní artikl.
K Nizozemsku patří i malíři. Stará škola jako Rembrandt či Vincent van Gogh a jeho žáci patří dnes mezi klasické malířské školy. V Amsterdamu najdeme muzeum van Gogha, pro zájemce o obrazy je jeho návštěva povinná.
Ještě v nedávné historii Nizozemsko patřilo mezi světové koloniální velmoci. V jednu dobu kontrolovali obchod se surovinami proudící z většiny Asie. Holandská Východo-indická společnost byl ve své době pojem. Na tuto dobu lze zavzpomínat v Amsterdamu v Námořním muzeu (Scheepvartmuseum), kde je k vidění původní dřevená loď používaná k cestám do Asie. Zajímavá je i doprovodná expozice popisující tyto obchodní cesty.
Vyrazíme-li z ven Amsterdamu, nemůžeme minout město Edam. Připomíná vám jeho název něco? Třeba sýr eidam? Tak to prý není náhoda. Město Edam je malým královstvím sýrů, které také k Nizozemsku patří. Obchůdky plné sýrových koulí a dalších tvarů. Nejenom sýry jsou Nizozemci živi. Tradiční holandské jídlo je překvapivě slaneček. Syrová ryba silně naložená. Pro neznalce se jedná o zajímavý kulinářský zážitek.
Většina Nizozemska leží pod hladinou moře. Mnoho sil, energie a peněz je každoročně věnováno na budování hrází, které zemi chrání před zatopením. Ohromná hráz je k vidění v severní části Nizozemska, kde po ní vede dálnice. Na jedné straně moře, na druhé straně jezero, které je o níže než mořská hladina. Je otázkou, kolik procent Nizozemska by se zatopilo, kdyby hráze nevydržely.
Jeden z mnoha symbolů Nizozemska jsou také větrné mlýny. V oblasti u města Kinderdijk jich je k vidění celá řada. V minulosti fungovali k zavlažování okolních polí, větrná energie se využívala k pumpování vody ze studní. Dnes se k této činnosti již nepoužívají, dokreslují okolní malebnou krajinu.
Za zmínku ještě stojí pompézní katedrály, které demonstrují bohatství země a církve. Gotické stavby jako katedrála ve S-Hertogenbosch rozhodně stojí za návštěvu.