Kdo se jednou potopil pod mořskou hladinou, pochopí touhu potápěčů se tam stále vracet. Podmořský svět vás vtáhne a vy nemůžete jinak, než se do něj vracet a pozorovat nová a nová dějství, která vám matka příroda pod hladinou přichystala. A přesně o tom je tato kniha.
Fotograf a potápěč Richard Jaroněk nás zavede na pět míst, které patří k potápěčské špičce. Příjemným psaním, popisem svých adrenalinových zážitků a krásnými fotografiemi nám tato místa nejen přiblíží, ale vytvoří iluzi, jako bychom tam přímo byli.
Kniha začíná v Argentině, v Patagonii na poloostrově Península Valdés, kam se autor vypravil za pozorováním kosatek. Jsme v místě, kde jsou kolonie rypoušů a lvounů, které kosatky s oblibou loví. Kosatky se zde nevyskytují každý den a tak nás autorem nejdříve seznamuje se lvouny, s kterými se i potápí. Dojde i dravé kosatky, které nakonec připlavou a loví zde svojí potravu.
Další z lokalit, která je nám představena, je Indonéský ostrov Bali. Jedna z nejoblíbenějších turistických destinací v Jihovýchodní Asii a vyhlášená lokalita mezi potápěči. Situace je zde zcela jiná oproti Argentině. Jsme v tropech a tomu odpovídá i život pod hladinou. Korály, ryby, nahožábří plži. Velká pestrost. Popis ponorů a fotografií ze známé lokality vraku Liberty u vesničky Tulamben. V kapitole zabrousíme i mimo moře, kdy navštívíme kohoutí zápasy. S Bali se rozloučíme krásnými fotkami a povídáním o pozorování delfínů.
Třetí kapitola je do slova a do písmene adrenalinová. Jižní Afrika a výprava za velkým bílým žralokem. A začíná se pěkně zostra. Povídání o žraločích zubech a čelistech včetně dokonalých fotografií. Nelze vynechat ani povídání o tom, jak žralok útočí a přidat pěkné podvodní obrázky. Závěr kapitoly je věnován lachtanům, kteří jižní pobřeží obývají.
Hned vedle Jihoafrické republiky leží Mozambik, který je destinací těch potápěčů, kteří rádi pozorují velké ryby. Ať se jedná o manty, velrybí žraloky či přímo o velryby. Všechny tyto druhy je možné u Mozambických břehů pozorovat. Setkání s čtyř metrovými mantami je úchvatné, ale setkání s velrybím žralokem, jednou z největších ryb, která je naštěstí neškodná, je ještě bombastičtější. Autorovi knihy lze jen závidět ponor, kdy pozorovali celé hejno těchto obrovských tvorů. Přímo z textu čiší euforie a radost s úspěšného setkání s tímto vyjímečným tvorem.
Závěr knihy patří opětně Asii a to konkrétně Thajsku. Dostáváme se na korálové útesy u ostrova Koh Phi-Phi, které podle fotografií hýří barvami a korálovými rybkami. Pestrost podmořského života je zde velká a není nouze o setkání želvami, ropušnicemi, klauny na sasankách, pyskouny či murénami.
Detail knihy: Richard Jaroněk – Krásy tajemných hlubin, 216 stran, pevná vazba s přebalem, nakladatelství JOTA s.r.o.
Hodnocení knihy: