Oblast rovníkové Afriky je určitě jedna z nejzajímavějších oblastí, které může Afrika svému návštěvníkovi nabídnout. Původní nezničené pralesy, divoká zvěř, ohromné řeky, autentičtí obyvatelé. Kdo se sem ale dnes odváží vydat? Oblast je na cestování náročná ať už z hlediska nebezpečí tropických nemocí, tak i díky nestabilní politické situaci v oblasti Konžské pánve.
O to záslužnější je vydání této knihy, která oblast okolo veletoku Konga představuje. Na knihu jsem se velmi těšil, neboť vím, že je to oblast to velmi zajímavá, a jméno autora zaručovalo kvalitní materiál. Vždyť Vladimír Plešingr několik let žil v centru dění - v hlavním městě Středoafrické republiky Bangui, které leží na přítoku Konga na řece Ubangi. To zaručovalo autentický zdroj informací.
Autor nás postupně provádí historií celé oblasti od dob kolonizace až do dneška. Tyto historické exkurze jsou vždy doplněny autorovými zážitky. Ať ze Středoafrické republiky, tak i z Konga-Brazzaville či Konga-Kinshasa. Dočteme se, jak byla objevena mýtinka pralesních slonů, o které informoval následně celý svět National Geographic. Zastavíme se také u ohrožených nížinných goril, u šimpanzů, ale také u okapi, antilopě žijící v pralese, která je Evropany nejpozději objeveným velkým pralesním savcem.
Známé jsou také autorovy cesty za Pygmeji, původními obyvateli pralesa. I zde jim je věnován dostatečný prostor a tak se máme možnost seznámit s tímto zajímavým etnikem. Najít dnes Pygmeje, kteří žijí autentickým životem a nepodlehli tlaku civilizace, je nesnadné. V zásadě se jedná o lovce a sběrače, kteří žijí z toho, co jim prales dá. Prales je opravdu jejich domovem. Bez možnosti žít ve svém tradičním prostředí se stáváními vykořeněnými se sklony podlehnou svodům civilizace, jako je např. alkohol. S Pygmeji se můžeme setkat i na okrajích Konžské pánve, jako je Uganda, Burundi a Rwanda na východě, či Kamerun na západě. Zde se ale pohybujeme více v civilizovaném světě a tomu odpovídá i autenticita těchto setkání.
Dozvíme se také jak je to s diamanty v Konžské pánvi a nerostným bohatstvím obecně. Nahlédneme i do moderní historie této oblasti a seznámíme se s místními vládci. Kniha je doprovázena spoustou fotografií a opravdu nabízí ucelený pohled na tuto část Afriky. Zájemcům o tuto část světa lze knihu jen doporučit.
Detail knihy: Vladimír Plešinger – Kniha Konga - Výpravy k srdci temnot, 356 stran, pevná vazba s přebalem, nakladatelství JOTA s.r.o.
Hodnocení knihy: