Západní část Spojených států amerických je pravděpodobně nejzajímavější oblastí USA, kterou lze navštívit. Leží zde spousta nádherných národních parků včetně těch nejznámějších jako Grand Canyon, které doplňuje dostatek metropolí, které také stojí za návštěvu – zmiňme alespoň Los Angeles, San Francisco či lehce šílené a o to zajímavější Las Vegas.
Přede mnou leží průvodce, který právě Západ USA představuje. Jedná se o český překlad průvodce z dílny Lonely Planet, který vydává nakladatelství Svojtka. Nebudu zastírat, na průvodcích Lonely Planet jsem vyrostl, mám je rád a stále s nimi cestuji. První průvodce, s kterým jsem v roce 1998 cestoval, bylo LP Austrálie. Průvodce mě absolutně nadchl a měl jsem pocit, že je v něm naprosto úplně všechno a nic jiného nepotřebuji (a ani nikdy potřebovat nebudu). V té době byl Internet v ČR ještě v naprostých plenkách a jiný zdroj informací, než z průvodců, de facto neexistoval. To je ten důvod, proč mám průvodce Lonely Planet stále rád - zvykl jsem si na ně. Takže mám radost, že existují i české verze těchto původců, protože stále dost lidí preferuje překlad do mateřského jazyka před originálem – i když já osobně vždy volím anglický originál, ale to nakonec není podstatné.
Západ USA je již pátým vydáním, které v originále vyšlo v roce 2008, Český překlad vyšel v roce 2009, takže zpoždění je minimální, což je chvályhodné a naprosto akceptovatelné. Průvodce naprosto věrně kopíruje strukturu originálu včetně užitečných informací na vnitřní straně obálky, což je naprosto super. Pokud jste se na průvodce LP zvykli, dokážete se naprosto stejně rychle zorientovat jak v originále, tak v českém překladu.
Průvodce standardně začíná mapou, v tomto případě mapou USA, kde jsou vyznačena nejzajímavější místa. Okamžitě následuje barevná sekce, která představ autory průvodce a opětně highlighty - národní parky Yosemite, Grand Canyon, Yellowstone, Olympic, ale také známou Route 66, Park Golden Gate v San Franciscu, údolí Monument Valley, trhy v Seattlu a nesmíme zapomenout na Aljašku, která je také součástí průvodce.
Po barevném úvodu, který musí každého čtenáře nalákat na vlastní cestu, následuje kapitola dávající všeobecné informace o Západě USA. Začíná přípravou na cestu a hlavně návrhy různých itinerářů cesty. Pokud se vydáváme na cestu jako nezávislý cestovatel bez cestovky, je toto asi nejdůležitější část, kterou si musíme přečíst před vlastní cestou. Dozvíme se, kdy je nejlepší vyrazit a jaké možnosti po cestě máme. Zda zvolíme klasický 3 týdenní okruh či snad 4 týdenní velký okruh. Či nějaký jiný? Průvodce obsahuje 9 navržených tras a je z čeho vybírat. Následují sekce věnované historii, kultuře, umění, jídla a nápojům, životnímu prostředí a outdoorových aktivitám. A specielní barevná kapitola věnovaná národním parkům USA.
Co v průvodci nalezneme dále? Kapitoly věnované vlastním oblastem. To je klasická část průvodce, kterou budete na cestě každou chvíli listovat. Místa, ubytování, atrakce, hotely, mapy. Vše detailně popsáno s mnoha tipy, co je kde k vidění a kde se ubytovat. Mám rád mapy, jak je Lonely Planet organizuje. Přehledné, s rejstříkem a vždy s dostatečným množstvím informací. Ze všech průvodců, co jsem měl v ruce, mě přijdou mapy od LP nejlepší. A jaké oblasti nám Západ USA představuje? Velké planiny, Texas, Skalnaté hory, Jihozápad, Kalifornie, Tichomořský severozápad, Aljaška a Havajské ostrovy. Vše co k cestě po západním pobřeží potřebujete.
Průvodce končí kapitolou praktických informací, kde se dozvíte vše o dopravě, zdraví, vízové politice, penězích, prostě všem co potřebujete vědět před cestou i během ní. Následuje slovníček, rejstřík, mapa časových pásem a jsme úplně na konci průvodce.
Průvodce je povedený, obsáhlý (740 stran), aktuální a lze ho doporučit.
Průvodce vydává nakladatelství Svojtka & Co.
Hodnocení průvodce: