Doktor Miloslav Stingl je i přes svůj věk neuvěřitelně plodným autorem. Vždyť to není tak dávno, co jsem četl první díl knihy Ostrovy krásy, lásky a lidojedů. A teď již čtu pokračování. No není to úžasné?
Takové krásné knihy by samozřejmě nemohli vzniknout bez dobrého nakladatelství, za to patří dík brněnské Jotě, která knihy doktora Stingla vydává. A nejen ty, samozřejmě.
Kniha je psána poutavě jako díl první, komu se líbila, bude nadšen i z tohoto dílu. Struktura je také stejná, prolínání historických faktů se skutečností je zde samozřejmostí. A to je to, co mám rád. Ukázání souvislostí a kontextu je skvělé. To co se zde dočteme, jsme se v dějepisu ani v zeměpisu nečili. A je jedno, kolik nám je let. Tato zdánlivě nezajímavá oblast uprostřed Tichého oceánu je překvapivě velmi rozmanitá, se starými kulturami, zvyky a tradicemi. Je zde toho o mnoho víc, než je slaný oceán.
Pro mě je tento díl zajímavější, protože jsem se na okraj této oblasti při svých cestách dostal a moc dobře vím, jak je to oblast zajímavá. Bohužel z hlediska cestování patří k těm nejvzdálenějším a nejdražším, kam se může cestovatel z Evropy vydat. Při čtení této knihy navštívíme Fiji, což je asi nejznámější ostrov z této oblasti. A pokračujeme - Šalamounovy ostrovy, ostrov Rabaul patřící k PNG, Marshallovy ostrovy, Nová Kaledonie, úžasné Vanuatu, podíváme se na potápěčské ráje v Mikronésii, konkrétně na ostrovy Yap a Truk (Chuuk) a na sousední Palau. Víte co to je kopra, čím se platilo na Yapu a či jakým rituálem se oslavuje úroda sladkých brambor yam na ostrově Vanuatu? Že ne? Tak toto vše a mnohem více se dočtete v této knize. Nesmíme také zapomenout ani na moderní historii, kterou představuje Bikiny Atol a zde prováděné jaderné pokusy.
Kniha má opravdu úctyhodný rozsah 355 stran a je doplněna barevnými fotografiemi.
Průvodce vydává nakladatelství JOTA s.r.o.
Hodnocení průvodce: