Myanmar, dříve Barma, by se mohla nazývat zemí zlatých pagod. Tak se jeví snad každému návštěvníkovi, který do země přijede. A je jedno odkud přijíždíte, zda přímo z Evropy či například sousedního Thajska. Zlaté stupy, kterými je země doslova poseta, zaujmou na první pohled. Buddhistická víra je zde natolik silná a živá, že buddhistické svatyně stojí a jsou stavěny doslova na každém kroku. Vysoké špičaté stupy jsou pozlaceny a lesknou se v zářivém tropickém slunci. Chrámy jsou udržované, vždy krásně upravené a čisté, ve stínu posedávají místní, kteří se zde modlí. Těžko říct, jestli je buddhismus oficielním státním náboženstvím, rozhodně je vládou velmi podporován. V chrámech lze často nalézt fotografie z návštěv vládních představitelů a předávání darů místním mnichům. Ale nejenom vláda podporuje buddhistické chrámy a mnichy, ty podporuje celý národ včetně nejchudších lidí. Není nic výjimečného při cestě autobusem zažít situace, kdy místní u silníce vybírají peníze na opravu či provoz místního buddhistického chrámu a většina cestujících, včetně těch nejchudších, jim nějaký peníz hodí. V situaci, kdy sami mnoho peněz nemají. A podobná situace je každé ráno, kdy mniši vycházejí z klášterů a obcházejí města či vesnice a žádají o jídlo na celý den. Existuje totiž pravidlo, že mnich smí jíst pouze to, co dostane. Před domy na ně čekají ženy, které jim dávají do mís ryži či jiné jídlo a mniši jim na oplátku žehnají. Tak to funguje den co den.
Není se čemu divit. Každý chlapec stráví několik let v buddhistickém klášteře, kde kromě náboženského vzdělání dostane i vzdělání světské.
Všechny buddhistické chrámy jsou pro Barmánce významné, ale přeci jenom tři místa mají pro ně význam ještě větší. Jsou to jejich svatá místa, kam se často konají náboženské poutě a Barmánci chtějí tato místa navštívit. Prvním z míst, které do této trojice patří, je známá Shwedagon Paya v Yangonu. Dominanta středu města, nad kterým se tyčí zlatá stupa (stupa je monument ve tvaru zvonu), jejíž špička je osázena mnoha drahokamy. Okolo vlastní stupy, která se tyčí do výšky 98 metrů nad základnu, je mnoho malých chrámu a modlitebních míst, kde se věřící modlí. Dalším svatým místem je Mahamuni Paya ve městě Mandalay. Centrem tohoto chrámu je bronzový Buddha, který sem byl v 18. století dovezen z města Mrak U. V té době socha už byla legendární svým stářím, místní věří, že pochází z 5. století před naším letopočtem, archeologové spíše věří, že je z pozdější doby, přibližně z 1. století našeho letopočtu. Za mnoho let, kdy věřící na sochu nalepují zlaté lístky pro štěstí, je celá obalená zlatem. Posledním ze svatých míst je stupa v Kyaiktiyo nazývaná též Zlatý kámen. Jedná se o stupu na vrcholu kamene, který stojí na skalní římse a jen zázrakem nespadl. Legenda říká, že stabilitu kamene pomáhá udržet přesně umístěný Buddhův vlas uvnitř stupy. Místo, díky své poloze na vrcholu strmého kopce, má opravdu magickou atmosféru. Však se sem také konají poutě místních věřících, kteří v blízkosti stupy i několik dní pobývají, aby dostatečně vstřebali atmosféru tohoto úžasného místa.