Bretaň a Normandie jsou ze severních oblastí Francie ty turisticky nejoblíbenější. Není se co divit – dlouhá a bohatá historie v případě Bretaně či calvados a camembert v případě Normandie jsou lákadla, za kterými se stojí do těchto míst vypravit.
A co by to bylo za cestu bez pořádného turistického průvodce. Jako stvořený pro tuto cestu mi přijde český překlad průvodce z řady Lonely Planet „Bretaň a Normandie“, který leží právě přede mnou. Vydání originálu v roce 2010, český překlad ve stejném roce zaručuje suprově aktuálnost a rozsah 352 stran zase dostatek informací. Na první pohled opravdu ideální kombinace.
Vnitřní provedení se nepatrně liší od klasických LP průvodců (pod pojmem klasický myslím tzv. destination guides, které jsou zaměřené na jednotlivé země). Úvod knihy, po nezbytné barevné mapě s vyznačením nejzajímavějších míst, tvoří barevná příloha představující obě provincie v kostce – Přípravy na cestu, Festivaly a zvláštní události, Kultura, Jídlo a pití, Venkovní aktivity, Cestování s dětmi.
Pak už následuje pravý průvodce- několik doporučených tras a náledují kapitoly věnované dílčím oblastem - Ille-Et-Vilaine, Cotes D’Armor, Finistére, Morbihan, Loire-Atlantique, Manche, Calvados a Orne, Seine-Maritime a Eure. Závěr tvoří kapitole věnované historii a praktickým záležitostem – ubytování, doprava, jazyk.
Po obsahové stránce není průvodci co vytknout. Obsahuje vše, na co jsme u průvodců Lonely Planet zvyklí – mapy, tipy na ubytování, popisy zajímavostí. Takže toto je na 100%. Jak již bylo zmíněno, úvod je nepatrně jiný, ale ten je také obsahově i graficky vydařený, takže také ok. Osobně se mi nelíbí ladění průvodce do červena, tj. záhlaví a rychlé hledání v červené barvě mi nepřijde vhodné. Možná jsem konzervativní, ale provedení v černé barvě mi vyhovuje více. A překlad některým výrazů do češtiny je úsměvný.
Celkově je ale průvodce povedený, obsáhlý (352 stran), aktuální a lze ho doporučit.
Průvodce vydává nakladatelství Svojtka & Co.
Hodnocení průvodce: