Třebaže doba velkých cestovatelských objevů je za námi, jsou okamžiky a místa, která nám i v dnešní době dokáží připravit zajímavá překvapení. A právě o hledáních těchto míst je následující kniha. Nejdříve se vydáme do hor severovýchodní Kambodži pátrat po tajemném savci lingovi, abychom se v zápětí přesunuli na ostrov Borneo za etniky Punan a Merap.
Autorem knihy je známý a uznávaný etnolog Miroslav Nožina, který není nováčkem ani v psaní knih ani v cestování po jihovýchodní Asii. Ta stabilně patří do sféry jeho profesních zájmů.
V Kambodži pobýval již v roce 1993, kdy zde ještě aktivně operovali Rudí Kmetové a cestování bylo problematičtější a více nebezpečné, než jak tomu je dnes. Právě díky svým zkušenostem se ocitá ve výpravě, která vyráží hledat tajemného savce ling, který je podobný koze, avšak má větší tělo. Existence tohoto zvířete ve volné přírodě není potvrzena, existuje jen několik exemplářů rohů z mrtvých zvířat. Ty pocházejí z oblasti severovýchodní Kambodži či jižního Vietnamu. Díky nedostupnosti a uzavřenosti kambodžských hor se výprava vydává do této části, konkrétně do provincie Rattanakiri. Putování začíná v Bangkoku a přes známé chrámy Angkor Watu, hlavní město Phnom Penh vede cesta do hor k horskému kmeni Kavetů. Zde by měla být expedice lingovi již nablízku…
Druhá část knihy nás zavede do pralesů Kalimantanu, nebo-li indonéské části ostrova Borneo. Tradiční obyvatelé se obecně nazývají Dayakové. Nejedná se ale rozhodně o jedno etnikum. Vedle usedlých Dayaků, které můžeme dělit na další etnika, zde žijí etnikum nomádů Punan (nazývaní též Penan), kteří žijí ve vnitrozemí a jsou lovci a sběrači džungle. Za nimi vede další cesta autora. Cesta to nebude jednoduchá, vše se mění a Kalimantan je dnes pod tlakem rozsáhlé těžby nerostných surovin včetně dřeva. Pralesy zde mizí rychlým tempem. Bez pralesů ale nemohou tito nomádi žít svým tradičním životem. Ten je právě spojen se svobodným pohybem pralesem. Cílem expedice je těžko dostupná oblast Bulungan, kde by kromě primárního pralesu měli i dnes Punanové žít svým tradičním životem. Cesta to není snadná a postupně se mění na vlastní boj o holý život, o přežití.
Detail knihy: Miroslav Nožina – Koza, která žere hady, 216 stran + 32 stran barevných fotografií, pevná vazba s přebalem, nakladatelství JOTA s.r.o.
Hodnocení knihy: