Asmat.cz » Cestopisy » Kambodža » Chrámy Angkoru - Kambodža

Chrámy Angkoru - Kambodža

Vlastní chrám Angkor Wat. Kambodža. Kdysi hlavní město významné říše, následně opuštěné místo, které pohltila džungle. Místo, kde se nalézá několik desítek rozsáhlých kamenných chrámů postavených během existence slavné říše.

Bayon - chrám smějících se tváří. Oblast chrámů Angkor Wat. Kambodža. Angkorské období, během něhož byly postaveny známé chrámy a bylo konsolidováno Kmérské království jako jedno z nejvýznamnějších v Jihovýchodní Asii, pokrývá dlouhých 600 let od roku 802 do roku 1432. Je to období, kdy království zažívalo rozkvět, ale i období propadu, období válek o moc se svými sousedy na území dnešního Thajska, Myanmaru a Vietnamu. Vše začalo za vlády krále Jayavarman II. O něm toho není moc známo, snad jen to, že ranná léta strávil na ostrově Jáva v Indonésii. Ranné stavby v oblasti Roluos začaly vznikat až za vlády jeho následovníka, krále Indravarman I. V první řadě to byl rozsáhlý zavlažovací systém včetně ohromného vodního reservoáru a následně vznikali i první chrámy. V té době se v oblasti praktikovalo hinduistické náboženství, proto je většina chrámů zasvěcena bohu Shiva.

Ta Prohm - chrám v džungli. Oblast Angkor Watu. Kambodža. Největší stavby ale byly postaveny až později. Slavný chrám Angkor Wat byl postaven za vlády krále Suryavarman II ve 12. století. Rozsáhlá a monumentální stavba dokazuje, že Kmérské království bylo v té době na vrcholu své slávy. Předpokládá se, že Angkor Wat měl být zádušním chrámem krále k uctění hinduistického boha Vishnu, s kterým se král během svého život personifikoval. V té době do Kambodži ale začíná pronikat Buddhismus, proto můžeme v chrámu najít i sochy Buddhy. Další z vrcholných staveb je královské město Angkor Thom postavené poté, co předchozí sídelní město bylo zničeno po vpádu Chamů z oblasti dnešního Vietnamu. Angkor Thom zabírá rozlohu deseti kilometrů čtverečních a jeho dominantou, kromě vlastního opevnění a monumentálních bran, je chrám Bayon, který je postavený již zcela jako Buddhistická stavba. Tyto stavby musely království silně vyčerpávat. Vše bylo stavěno z kamenů, konkrétně z ohromných pískovcových bloků. Jejich získávání, doprava na místo a samotná stavba zaměstnávali tisíce lidí. Na konci 13. století síla Kmérského království upadala, jejich sídelní místo bylo několikrát dobito Thajskými králi což vedlo k tomu, že se Kmérové přesunuli do oblasti dnešního Phnom Penhu a oblast Angkoru zcela opustili. Chrámy pohltila džungle a stavby upadly v zapomnění na dlouhá století až do dvacátého, kdy byly znovuobjeveny a z džungle vysekány.

Chrámy Angkoru se nacházejí v blízkosti městečka Siem Reap cca 200 km severozápadně od hlavního města Phnom Penh.



Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]