Baobaby, které patří do rodiny Bombacaceae, mají úzké kmeny, velké dýňovité plody a výrazné větve připomínající kořeny čnějící do vzduchu. Jedná se o atypický strom, který si nelze splést s ničím jiným. Baobaby jsou obvykle velice pevné na to, aby se příliš kácely či se sami štípaly a padaly a tak se dožívají vysokého stáří. Nejsou vyjímky vidět baobaby staré 1000 let.
K vzhledu baobabů se vztahuje i jedna legenda. Podle ní byl baobab velice pyšný strom, který si pořád stěžoval, že není dostatečně krásný a že stejně vypadá jako ostatní stromy. Přitom on chtěl vypadat jinak, nějak vyjímečně. Až se na něj jednoho dne Bůh rozhněval, vtrhl ho ze země a otočil - korunou zasadil do země a z kořenů udělal korunu. Nyní konečně baobab vypadal jinak než ostatní stromy.
Baobaby je možné vidět na Africkém kontinentu a na Madagaskaru. Na Madagaskaru se vyskytuje celkem 6 druhů (jeden druh navíc je k vidění na Africkém kontinentu). Největší výskyt baobabů je v západním a jižním Madagaskaru v teplejších oblastech. Poblíž vesnice Morondava je krásná baobabová alej nazývaná Avenue du Baobab, kde jsou desítky baobabů krásně vyrovnané kolem prašné silnice. Podvečerní návštěva, kdy se nebe zbarvuje do červena a krásně osvětluje desítky vysokých a košatých baobabů, je nezapomenutelná. K vidění je zde i jeden z nejstarších baobabů na Madagaskaru - má být starý cca 2100 let. Určení jeho věku je jednoduché - růst jednoho metru v průměru trvá baobabu 300 let. A tento baobab má v průměru metrů sedm. Zajímavé jsou také tzv. zamilované baobaby - jedna se o pár baobabů, které jsou do sebe zapletené a objímající se.
Malgašové využívají baobaby různými způsoby. Listy a plody vaří a jí. Z kůry dokážou vyrobit lana a oblečení nebo se také používá při stavbě domů. Z mízy lze vyrobit papír. Strom baobabu obsahuje desítky tisíc litrů vody - je zněj tato voda "stáčena".
Avenue du Baobab se nachází u města Morondava, cca 400 kilometrů západně od hlavního města Antananarivo.