V dávné minulosti byl Madagaskar součástí Afrického kontinentu. Ležel přibližně v oblasti Somálska, kde se před 165 milióny lety odtrhl a posunul se na východ do Indického oceánu. V tuto chvíli zde začala evoluce rostlin a zvířat, která šla vlastní cestou. Jedním z výsledků tohoto evolučního procesu jsou i lemury, které jsou na Madagaskaru endemické.
Lemury jsou malí savci, kteří žijí na stromech. Zřejmě se jedná o stejnou vývojovou větev z které se na Africkém kontinentě vyvinuly opice (opice na Madagaskaru vůbec nežijí). Však opice trochu svým chováním připomínají opice. Žijí v (pra)lese na stromech, jsou celkem šikovní v lezení a skákání po stromech. Většinou jsou to býložravci. Mají na všech čtyřech tlapkách prsty velice podobné lidským. Hlavu ale mají naprosto jinou, trochu jak nějaké lasičky či veverky.
Lemur není jen jeden druh, v současné době jich je kolem 20 druhů (skoro 15 druhů lemur již bylo vyhubeno). Lemury můžete vidět na světě ve volné přírodě jen na Madagaskaru (na sousedních ostrovech Komory je také možno vidět omezený počet druhů). Spousta lemur jsou noční, z nichž nejznámější je asi aye-aye. Jedná se o malou lemuru, která na má na každé tlapě jeden prst extrémně dlouhý. Protože se jedná o noční druh, tak přes den spí většinou v dutinách stromů. V noci vylézá a svým neskutečně dlouhým prstem hledá ve stromech hmyz, který požírá. Je takovou obdobou našeho datla, který také požírá hmyz parazitující ve stromech. Mezi nejznámější denní lemury patři určitě lemura kata s pruhovaným ocasem (ring-tailed lemur) či bílá sifaka (white sifaka).
Pro pozorování lemur je ve volné přírodě je nejlepší navštívit některý z národních parků, kterých je na Madagaskaru relativně dost. Mimo národní parky je nejspíše neuvidíte, neboť les, který k životu lemury potřebují, je díky působení člověka vypalován a kácen. Tím ubývá i lemur, které jsou většinou na seznamu ohrožených zvířecích druhů. Z národních parků alespoň jmenujme: d'Andasibe Mantadia, De l'Isalo, De Ranomafana, De l'Ankarana, d'Ambre.