Dívám se na krásné malby na stropě etiopského kostela Debre Berhan Selassie v Gonderu. Tento kostel na kraji města je opravdu nádherný. Sám jsem ho několikrát navštívil. Vybavuji si jeho tvar, výzdobu i mnicha, který se o kostel staral. Akorát teď nejsem v Etiopii, ale doma pozoruji obálku nové knihy Vladimíra Plešingera. Lepší motiv si na svou novou knížku snad ani nemohl vybrat.
Etiopie, které se kniha „Na střeše Afriky“ věnuje, je úžasná africká země. Pro mě asi jedna z nejzajímavějších, co jsem v Africe viděl. Vždyť i proto jsem jí navštívil několikrát. Etiopie je velmi rozmanitá a velká země, za jednu cestu ji nemáte šanci poznat.
Nebudu zastírat, že jsem si knihu zamiloval od prvního otevření a přečtení pár stránek. Konečně někdo, kdo v Etiopii strávil dostatečně dlouhou dobu, aby byl schopen nasát atmosféru Etiopie a umí ji krásně přenést do psaného projevu. Tato kniha se vůbec nedá srovnávat s různými pseudopublikacemi „cestovatelů“, kteří Etiopii jednorázově navštívili a své jednorázové zážitky prezentují jako všeobecnou pravdu. Kniha Vladimíra Plešingera jde do hloubky, provede nás nejen celou zemí, ale ke všem místům dostáváme i zasvěcený historický výklad, který je důležitý pro pochopení některých Etiopských zvyků a reálií.
Nebudu knihu představovat knihu kapitolu po kapitole, to nemá smyls. Kniha nás postupně provede celou zemí, historickým severem, východem země, kde jsou nejdůležitější města Dire Dawa a Harar, severovýchodem, kde je Danakilská proláklina a země Afarů a samozřejmě se podíváme i na jih do oblasti povodí řeky Omo, kam dnes směřuje spousta cestovatelů. Každá část země má jinou atmosféru, jiný historický vývoj, jiné reálie. To vše se v knize dozvíme, jak postupně čteme další a další kapitoly, tak se přesouváme z jednoho regionu do druhého, kde autor popisuje aktuální pocity ze svých návštěv, bravurně přechází i do popisu historie oblasti, seznamuje nás s důležitými postavami Etiopské historie, kteří měli k danému místu vztah.
Kniha je povinným čtením pro ty, kteří se zajímají o Afriku, pro ty, co v Etiopii byli a zamilovali si ji, pro ty, co se do Etiopie chystají. A samozřejmě také pro všechny, kteří mají rádi pěkné a kvalitně napsané cestopisy. Vladimír Plešinger navázal na svou předchozí výbornou knihu „Kniha Konga“ a řekl bych, že laťku kvality posunul zase o kus dál.
Cestopis vydává nakladatelství JOTA s.r.o.
Hodnocení průvodce: