Výstava forografií Indonéské střípky

Borobudur - buddhistický chrám

Borobudur - jedna z nejúžasnějších Buddhistických památek Jihovýchodní Asie. Ohromná kamenná pyramida tyčící se k nebi z malého kopci uprostřed rýžových polí pláně Kedu. Místo, které při návštěvě Indonésie nesmíte minout.

Odhaduje se, že kolosální pyramidu Borobuduru nechali postavit vládci z dynastie Sailendra v letech 750-800 našeho letopočtu. Detailní znalosti o stavbě ale nejsou známy. Předpokládá se, že stavbu museli vládci sehnat ohromné množství dělníků, kteří nalámali, přepravili a opracovali celkem 60 000 krychlových metrů kamene, z kterých je Borobudur postaven. Jméno Borobudur vzniklo pravděpodobně ze sanskrtského spojení "Vihara Buddha Uhr", což znamená "Buddhistická monasterie na kopci".

Relativně brzo po dokončení byl Borobudur opuštěn, zapomenut a ztracen pod vrstvami sopečného popelu. Důvodů bylo několik: přesun královských dynastií na Východní Jávu a opuštění buddhismu jako náboženství.

Z architektonického hlediska je Borobudur postaven jako masivní symetrická stupa se základnou o rozměrech 118 x 118 metrů. Do výšky obsahuje celkem 9 teras, z toho spodních 6 je čtvercových a vrchní 3 jsou kruhové. Čtvercové terasy jsou zdobeny reliéfy a to jak buddhistickými tak i reliéfy, které zobrazují život na Jávě v té době. Vrchní kruhové terasy jsou zdobeny 72 sochami Buddhy, které jsou uzavřeny do kamenných zvonů. Buddha je zde na všech sochách zobrazen sedící v tzv. mudra pozici. K vrcholu, který je zakončen tzv. centrální stupou, vedou 4 schodiště.

Borobudur se nachází ve střední Jávě u města Yogyakarta, cca 500 km východně od hlavního města Jakarta.


Kapitoly:

Borobudur - buddhistický chrám :: Prambanan - hinduistické chrámy :: Bali - ostrov hinduistu :: Komodský dragoun :: Sopka Kawah Ijen :: Papua - návšteva doby kamenné :: Težba diamantu na Kalimantanu :: Orangutani :: Lodní doprava :: Siberut - ostrov kmene Mentawajcu :: Kalimantan - domov Dayaků :: Rýže :: Banjarmasin - kalimantanské Benátky :: Bežný život :: Flora
(c) Asmat 2004, design by KamData