Prambananské chrámy jsou jedny z nejlepších ukázek hinduistické historie Jávy. Všechny chrámy v Prambananské oblasti byly postaveny mezi 8 a 10 stoletím našeho letopočtu, kdy jihu Jávy vládli buddhističtí Sailendras a severu Jávy vládli hinduističtí Sanjayas z dynastie Mataram. V druhé polovině 9 století se obě tyto dynastie zřejmě propojili sňatkem hinduistického krále jménem Rakai Pikatan (dynastie Mataram) a buddhistické princezny Pramodhavardhani (dynastie Sailendra). To by vysvětlovalo, proč se v těchto chrámech vyskytují společně jak buddhistické tak i hinduistické prvky.
Chrámy byly několik století po svém dokončení opuštěny, když se vládnoucí hinduistické dynastie přesunuly na východní Jávu.
Nejzachovalejší, největší a nejzdobenější z Prambananských chrámů je Candi Shiva Mahadeva, chrám zasvěcený Shivovy. Byl postaven v polovině 9 století, cca o 50 let později než buddhistický Borobudur. Pravděpodobně ho nechal postavit Rakai Pikatan jako dík za návrat hinduistické dynastie k moci na Jávě. Chrám je vysoký 47 metrů a je bohatě zdoben tzv. prambanaskými motivy - malými lvy doplněné "nebeskými stromy" (kalpaturas) a postavami napůl lidmi-napůl ptáky (kinnaras). Chrám je také bohatě zdoben výjevy z hinduistického eposu Ramayana. Uvnitř chrámu je socha čtyřruké Shivy. Za zmínku stojí, že tento hinduistický bůh je vyobrazen na lotosovém květu, symbolu buddhistů.
V okolí je několik dalších menších chrámů, které jsou postaveny ve stejném architektonickém stylu. Navíc zde najdeme sochy obrovských dwarapalas, což jsou chrámový strážci, kteří stojí u vchodu do chrámu Plaosan.
Prambanan se nachází ve střední Jávě u města Yogyakarta, cca 500 km východně od hlavního města Jakarta.