Indonésie je typickou asijskou zemí a proto je zde hlavním pokrmem rýže. Místní jedí rýži třikrát denně a nedokáží si představit, že by jedli něco jiného. Podle své movitosti buď jedí rýži jen samotnou a nebo se zeleninou či s různými kari omáčkami a s masem či rybami. Z rýže zde vyrábějí i rýžové nudle. V Indonésii se můžete setkat jak s bílou rýží známou u nás, tak i s černou (prý lepší než bílá) a s červenou (prý nejlepší).
Každý, kdo vlastní alespoň trochu půdy, tak ji pěstuje. Nejúrodnější půda pro pěstování rýže je na Jávě, Bali a západním Lomboku. Zde můžete vidět důmyslná stupňovitá rýžoviště - stále stejná už po 2000 let. A stále stejný je i postup pěstování rýže. K orání se používají vodní buvoli. V mezičase se ze semen předpěstují sazenice rýže, které se poté sází do zatopených rýžovišť. Pak se čeká na dozrání a sklizení úrody. Úrodu zde sklízí dvakrát, někdy i třikrát ročně.
Ne všude je dostatek vody a vhodné půdy pro pěstování rýže klasickou "mokrou cestou". V Indonésii můžete vidět i pěstováni tzv. horské rýže, která se ve vodě nepěstuje.