Výstava fotografií Zapomenutá Etiopie

Kmen Karo

Kmen Karo se svými 400 lidmi patří mezi nejmenší etnika, které žijí v povodí řeky Omo. U něj to s tou řekou platí doslova - žijí přímo na břehu řeky Omo, vyrábějí dřevené kánoe, ve kterých po řece bravurně jezdí.

Kmen je hodně spřízněný se sousedním kmenem Hamarů, ale přesto se sami označují za jiné etnikum. Jsou spíše zemědělci než pastevci, ale na neúrodné půdě, kam byli ostatními kmeny vytlačeny, se jim hospodaří velice špatně. Během období sucha využívají nižší vody v řece a na obnažených březích, kde je půda relativně kvalitní, vyrábějí svá políčka, kde pěstují oblíbený sorgum či čirok. Na planinách nad řekou Omo, kde je půda tvrdá a neúrodná, pasou maximálně ovce a kozy.

Mezi Kari je kladen velký důraz na fyzickou krásu a zevnějšek. Zanedbání péče o svůj vzhled zvláště v mládí je nemyslitelné a vede k vyloučení ze společnosti. Být znamená skvěle vypadat. Muži i ženy se dekorativně malují různobarevnými hlinkami, nejoblíbenější je bílá. Muži si zdobí hlavy hlinkou a vytvářejí tím specifický účes, kdy vršek vlasů obarví různě barevnými hlinkami. Do těchto účesů si ještě někdy dávají pštrosí pera, pro zvýšení své krásy a důstojnosti. Jako všude zde v oblasti chodí muži "ozdobeni" samopaly. K tomu je součástí jejich výzdoby ještě nábojový pás, který nosí kolem boků. Muži tradičně nosí krátkou sukni. Ženy naproti tomu nosí pod spodním rtem hřebík (jedná se o obdobu našeho piercingu - dříve místo hřebíku nosili velké trny). I ženy se malují hlinkou, hlavně v obličeji. Účesy si ale upravují jinak. Vyrábějí si z vlasů opravdu malinké copánky. Celý účes si následně namažou červenou hlinkou s trochou másla (mazaní účesu hlinkou je podobné jako u kmene Hamarů, ty ovšem volí jiný tvar účesu). Oblečeny chodí v kůžích. Co ale ženy od kmene Karo zbožňují, tak to jsou různé korálky a náhrdelníky. Jsou jimi bohatě zdobeny včetně mušliček, které si přišívají na své oděvy.

Vesnice kmene Karo se nacházejí podél řeky Omo jižně od národního parku Mago. Vesnic zde není mnoho, za zmínku stojí Labouk, Duss, Kolcho. Z důvodů malé populace kmene Karo a tlaku ostatních kmenů, není jasné, jak dlouho ještě kmen dokáže v této těžké situaci přežít. Uvedené vesnice kmene Karo se nacházejí cca 400 jižně od hlavního města Addis Abeba.


Kapitoly:

Lalibela a její skalní chámy :: Křesťanský svátek Timkat :: Královský Gonder :: Aksumská říše :: Bahar Dar a okolí :: Národní park Simienské hory :: Muslimské město Harar :: Trhy v Dire Dawa :: Kávový obřad :: Příroda v okolí Arba Minch :: Jezera a ptáci :: Kmen Mursi :: Kmen Karo :: Kmen Hamar :: Kmeny Banna a Tsamai
(c) Asmat 2005, design by KamData