Ženy z kmene Hamar jsou vyhlášenými kráskami. Každý v Etiopii je zná a všichni o nich mluví. Tento kmen žije na dolním toku řeky Omo. Historicky etnikum Hamarů vzniklo míšením lidí z různých kmenů, kteří v minulosti do této oblasti přišli.
Ženské oděvy jsou honosné - tělo zdobí těžké kovové náramky, náhrdelníky z korálků či náramky ze škeblí. Ženy tradičně nosí oděv z vydělané kůže ze zvířat, které si sami chovají. Vlasy si dívky potírají směsí hlinky (přesněji řečeno červeného okru) a másla, což jim pomáhá vytvořit copánky. Není neobvyklé, jak v horku Hamarským ženám stéká tuk z účesu. Ještě se říká, že čím je žena bohatší, tím si dává do účesu více másla. Nad čelem často mají hliníková stínítka, nazývané kalle. Vdané ženy nosí pod krkem mohutné kovové kruhy - bignere - je to symbol toho, že jsou již vdané. Oblíbené je nosení kruhových náramků na pažích. Muži si zase s oblibou vyčesávají složité účesy, které často zdobí pštrosím peřím. Každý muž s sebou neustále nosí vyřezávanou "stoličku", která slouží pro sezení a nebo jako podhlavník při ležení. I mezi Hamary je oblíben kult "samopalu", ale ne v takové míře jako např. u Mursi.
Hamaři jsou také výtečnými tanečníky a mají mnoho tradičních tanců, které tančí při různých společenských událostech, a nebo si jimi jen zpestřují každodenní život. Zajímavý zvyk je také spojen se změnou chlapce v muže. Hamaři mají inicializační rituál, který můžeme nazvat "skok na býka" (tento zvyk je také známý u okolních kmenů Karo, Banna a Tsamai). V určitý den muži shromáždí velké množství býků, které seřadí do řady, a chlapec, který má být přijat mezi muže, musí celkem čtyřikrát tam a zpět proběhnout po jejich hřbetech a nesmí spadnout. Rituálu je věnována velká důležitost. Jedno spadnutí z hřbetů během obřadu je ještě tolerováno, ale při více pádech je mladík společností zcela odepsán a nemá šanci se nikdy již do ní zařadit. Součástí tohoto obřadu je ještě rituální mrskání ženských příbuzných chlapce, kdy ženy jsou mrskány přes záda, čímž dávají najevo spoji lásku a oddanost chlapci. Často je vidět, jak mají Hamarské ženy na zádech ohromné jizvy. Tak ty jsou způsobeny právě tímto rituálem.
Kmen Hamarů patří mezi nejpočetnější kmeny z oblasti povodí řeky Omo. Jejich počet se odhaduje na 30 000. Patří také spíše mezi pastevce než zemědělce. Oblíbené je chování koz, protože s nimi není tolik starostí jako s dobytkem. To ale neznamená, že by nechovali nic jiného. Jsou k vidění velká stáda krav a býků, které Hamaři chovají. I u chovu dobytka je poznat jejich estetické cítění - často jsou k vidění krávy, které mají dekorativně upraveny ušní boltce. Hamaři prostě mají smysl pro estetično. Vždyť jejich ženy jsou přece ty nejkrásnější.
Kmen Hamar žije na dolním tomu řeky Omo, kde centrem jejich populace je vesnice Turmi. Nachází se cca 400 jižně od hlavního města Addis Abeba.