Cestopisy a informace

Ta Prohm - chrám v džungli. Oblast Angkor Watu. Kambodža.

Mapa složená z lidských lebek. Stupa, kde jsou vystaveny lidské ostatky. Památky na dobu Pol Potova režimu Rudých Khmerů. Kolik miliónů lidí bylo zavražděno? Novodobá historie Kambodži je krutá a krvavá.

Oslava přijímání nových mnichů do kláštera, Shwedagon Paya, Yangon. Myanmar (Barma).

Myanmar, dříve Barma, by se mohla nazývat zemí zlatých pagod. Tak se jeví snad každému návštěvníkovi, který do země přijede. A je jedno odkud přijíždíte, zda přímo z Evropy či například sousedního Thajska. Zlaté stupy, kterými je země doslova poseta, zaujmou na první pohled. Buddhistická víra je zde natolik silná a živá, že buddhistické svatyně stojí a jsou stavěny doslova na každém kroku.

Chrám Bratan. Bali,  Indonésie.

Indonésie není země jako každá jiná. Indonésie je naprosto výjimečná. Největší ostrovní říše, která se rozkládá na 13677 ostrovech (6000 z nich je obydleno). Od západu k východu měří přes 5000 km a od severu k jihu 1770 km. Podobné je to i s obyvateli. Oficiálně žije v Indonésii přes 202 miliónů obyvatel, což znamená, že Indonésie je čtvrtá nejlidnatější země na světě. Neskutečný etnický a náboženský mix.

Petronas Twin Towers - jedny z nejvyšších budov světa. Město Kuala Lumpur. Pevnina,  Malajsie.

Malajsie byla a stále je jedním z nejúspěšnějších asijských ekonomických tygrů. V posledních desetiletích se ekonomická úroveň země zvedla mnohonásobně a to hlavně díky pracovitosti místních lidí a vládě, podporující příliv investic. Malajsie má na rozdíl od jiných zemí v oblasti štěstí i v tom, že těží ropu, což je další zdroj financí.

Žena z etnika Makan Chin, vesnice Mindat, provincie Chin. Ženy si zde tradičně zdobí obličej tetováním. Různá etnika používají různé vzory tetování. Myanmar (Barma).

Obyvatelé Myanmaru (Barmy) se dělí do devíti základních národností. Ty se následně dělí do dalších podskupin, jejichž počet dosahuje několika desítek. Není se čemu divit, jako většina okolních států je i Myanmar multietnická země. I zde pestrost obyvatel roste směrem do vyšších horských poloh a směrem k thajsko-laoské hranici, kde je tzv. Zlatý trojúhelník.

Chrám Wat Phu u Champasaku. Laos.

Laos, jedna z nejzapomenutějších zemí jihovýchodní Asie. Před deseti lety místo, kam se bylo skoro nemožné dostat. Laos se izoloval od ostatních zemí a turistický ruch zde neexistoval. Včetně možnosti získat vízum k individuální návštěvě země. Politická situace se nakonec trochu uvolnila a vláda s vidinou získání deviz začala turistický ruch podporovat včetně kampaně zvoucí k návštěvě Laosu.

Tradiční několikapatrový hliněný dům etnika Somba nazývaný tata somba. Domy vypadají jak malé opevněné hrady. Oblast Boukoumbé. Benin.

Benin – malá země na pobřeží Guinejského zálivu v Západní Africe. Úzký pruh země, který v porovnání s rozlehlými sousedními zeměmi vypadá naprosto miniaturně. Se sousedním Togem se na mapě skoro ztrácejí. O co je Benin menší, o to má bohatší, významnější a hlavně tajemnější historii.

Žena z horského kmene Tai Dam na tržišti v Muang Sing. Laos.

Laos je sám o osobě multietnická země, kde se mixuje mnoho etnik a místních jazyků. Pokud se dostaneme do hor v oblasti tzv. zlatého trojúhelníku, místa kde se potkávají Laos, Thajsko a Myanmar, situace je ještě pestřejší. Oblast obývají tzv. horské kmeny, které sem přišly z Tibetu a Jižní Číny. Ti se liší jazykem, zvyky a oblékáním od většinové laoské společnosti žijící v nižších polohách. Příslušníci těchto etnik žijí velmi tradičním životem stejně jako před staletími.

Mešita Amir Chakhmaq ve městě Yazd. Írán.

Írán je krásná země s pohostinnými lidmi. Stačí krátká návštěva, aby si toto návštěvník uvědomil. Pobyt v Íránu rozhodně neodpovídá představám, které by člověk mohl získat z našich sdělovacích prostředků.

Rikšové v Dhace. Bangladéš.

První pocity v Bangladéši jsou pořádný šok. Přijíždíme sem z klidné buddhistické jihovýchodní Asie a tady na nás čeká přelidněná a do noci pulzující Dháka. Zde trávíme několik dní, pak navštěvujeme i vyhlášený Cox's Bazar, kde má být nejdelší přírodní pláž světa. Cestou se zastavujeme v druhém největším městě v Chittagongu.

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]