Etiopie je země mnoha překvapení. Jedno z mnoha přichystala v povodí řeky Omo. Řeka pramení na hoře Mount Amhara kousek od Addis Abeby a svou pouť končí v ústí do jezera Turkana na Etiopsko-Keňských hranicích. Během své cesty prochází hlubokými údolími a nehostinnou krajinou, kde je občas pár stezek od dobytka. Jinak nic. Žádné silnice, komunikace, žádný rozvoj. Opuštěná krajina.
Přesto, anebo právě proto, zde žijí lidé. Pestrá mozaika mnoha etnik, které žijí na území o velikosti Švýcarska a byli naprosto zapomenuti v čase. Cesta sem trvá z hlavního města tři dny. Ale je to jak cesta v čase o milióny let zpět. Natolik zdejší lidé dokážou na své okolí zapůsobit. Etnologové odhadují, že zde žije na 45 různých etnik. Třebaže některé jsou více či méně geneticky příbuzné, nikdo z nich to nepřizná a všichni jsou hrdí na příslušnost zrovna k tomu svému. Liší se svým jazykem, zvyky. I když jsou věci, které mají společné. Jako hlavní zdroj jejich obživy je pastevectví. Některé kmeny, které žijí v úrodnějších místech, jsou i zemědělci. Samozřejmě tyto činnosti doplňuje sběr ovoce a lov zvěře. Jsou nelítostnými válečníky a skoro všechny sousedící kmeny spolu bojují o území a dobytek. Civilizace dorazila již i sem a tak tradiční oštěpy, zbraň každého válečníka, nahradil přítel kalašnikov. Ano, je to opravdu tak. Každý muž vlastní tento samopal, který během kmenového konfliktu neváhá použít. V době míru ho má jako dekoraci dodávající mu důležitost. Když k tomu připočteme zálibu etnik ve zdobení těla malovanými ornamenty barevnými hlinkami, vystoupí před nás démonický obraz nebezpečného válečníka.
A s jakými etniky se zde můžeme setkat? Nejznámější je pravděpodobně kmen Mursi. Ženy se zdobí mohutnými hliněnými talířky, které si vkládají do spodního rtu. Aby to bylo možné, musí si ho nechat proříznout a vyrazit si spodní přední zuby. Postupně si vkládají větší a větší talířky, čímž si ret roztahují. Muži jsou naopak obávanými válečníky. S oštěpy je už neuvidíte, všichni vlastní již zmiňované kalašnikovy.
Kmen Karo, se svými 400 příslušníky, patří mezi nejmenší etnika, které žijí v povodí řeky Omo. U něj to s tou řekou platí doslova - žijí přímo na břehu řeky Omo, kam byli vytlačeni okolními kmeny. Vyrábějí dřevené kánoe, ve kterých bravurně jezdí po řece.
Ženy z kmene Hamar jsou vyhlášenými kráskami. Každý v Etiopii je zná a všichni o nich mluví. Tento kmen žije na dolním toku řeky Omo. Historicky kmen Hamarů vznikl míšením lidí z různých etnik, kteří v minulosti do této oblasti přišli.
Při cestě k řece Omo jsou kmeny Banna a Tsamai první, které návštěvník spatří. Jejich potkáním člověk pochopí, že se dostal do té pravé "černé" Afriky. Mezi kmeny žijící stále tím tradičním životem, jako před mnoha stoletími.